Вчені пролили світло на темну матерію

469

Британські астрономи вперше отримали конкретні цифри, що характеризують фізичні параметри “темної матерії”, з допомогою самого великого телескопа в Чилі.


Вчені пролили світло на темну матерію

Цей дивний матеріал, який домінує у Всесвіті, але при цьому залишається невидимим навіть для самих потужних телескопів – одна з найбільших загадок сучасної науки.

Те, що темна матерія дійсно існує – одна з небагатьох речей, в якій дослідники дійсно були впевнені.

І ось групі вчених Інституту астрономії в Кембриджі вдалося визначити розташування цієї речовини в просторі і виміряти її температуру.

Вчені не можуть виявити “темна матерія” безпосередньо, оскільки воно не випромінює світло і не випромінює радіацію.

Його присутність в космосі, тим не менш, очевидно. Такий висновок можна зробити, приміром, вивчаючи обертання галактик. Зірки рухаються з такою великою швидкістю, що вони неминуче розбилися б один про одного, якщо б їх не утримував на чималій відстані один від одного потужне гравітаційне поле якоїсь невідомої речовини.

Дослідники прийшли до висновку, що “темна матерія” становить більше 95% всієї маси Всесвіту. Тепер кембриджські вчені мають у своєму розпорядженні даними детального дослідження 12 карликових галактик, що облямовують край нашої Галактики Чумацького шляху.

Використовуючи найпотужніші телескопи в світі, включаючи телескоп європейської Південної обсерваторії Сьерро Параналь в Чилі, вчені виготовили докладні тривимірні карти галактик, щоб, спостерігаючи за рухом зірок, обчислити вплив “темної матерії” і максимально точно визначити її масу.

Зробивши близько семи тисяч змін, дослідники встановили, що у складі галактик приблизно в 400 разів більше темної речовини”, ніж звичайного.

Вчені встановили, що маса речовини в 30 мільйонів разів перевершує масу Сонця. Його обсяг ніколи не стане менше, ніж 300 парсеків – 1000 світлових років, тому що “темна матерія” не дозволить. Це говорить про те, що фактична швидкість частинок, з яких вона складається, приблизно дев’ять кілометрів в секунду. Саме така швидкість не дозволить стиснути це речовина в менший масштаб.

Найбільш вірогідний кандидат на матеріал для “темної речовини” – так звана, слабо взаємодіюча матеріальна частинка, або “wimp” (від англійського “WIMP” – weakly interacting massive particle). Вчені припускають, що ця частка народилася в результаті великого космічного вибуху, повідомляє BBC.