У космосі знайшли надшвидкісну чорну діру

516

Астрономи виявили чорну діру, що обертається з надшвидкою швидкістю, небаченою до цього.
Для вимірювання обертання чорних дірок вчені вдаються до вивчення розміру і швидкості дисків речовини, обертаються навколо них. Обертається чорна діра захоплює простір-час навколо, збільшуючи швидкість речовини навколо неї. Це дозволяє матерії звертатися ближче до центру, не будучи затягнутою в чорну діру. Тобто чим швидше чорна діра обертається, тим ближче до центру знаходиться матерія навколо неї.

Однак побачити внутрішній край диска уявлялося раніше складним. Тепер вчені з Астрофізичного центру Harvard-Smithsonian в Кембриджі, Массачусетс, застосували новий метод для дослідження чорних дір.

Команда фахівців провела дослідження чорної діри під назвою GRS 1915+105, що знаходиться на відстані 36 тис. світлових років. Матерія стає більш гарячою, коли вона наближається до чорної діри, тому команда застосувала дані апарату NASA Rossi X-ray Timing Explorer для вимірювання температури газу в диску.

Вчені виявили, що внутрішній стійкий коло навколо GRS 1915 настільки близький до центру, що чорна діра повинна обертатися зі швидкістю обігу близько 1 тис. разів в секунду, повідомляє New Scientist.