SMART-1 буде стрибати по поверхні Місяця

537

Фахівці з Європейського космічного агентства намір посадити апарат SMART-1 на поверхню Місяця. Відбудеться це подія 3 вересня. Пристрій прилунится у районі Lake of Excellence поблизу кратера Clausius B в південно-західній частині місячного диска. Це буде перша посадка апарату Європейського космічного агентства на Місяць.

SMART-1 вдариться об місячну поверхню зі швидкістю приблизно 7 тис. км. в годину, що в 3 рази більше, ніж може розвинути надзвуковий літак Concorde. Ймовірно, апарат отрекошетит подібно каменю, пущеному паралельно воді, говорить Бернард Фоїнг, глава місії SMART-1.

Удар доведеться в той момент, коли ця сторона буде в тіні, однак вчені планують побачити стовп пилу в світлі відбитих від Землі сонячних променів.

Для спостереження будуть задіяні багато наземних обсерваторій, включаючи мережу з радіотелескопів Very Long Baseline Interferometry (VLBI) і шведську Odin.

Якщо пил піднімається на висоту 20 км, яскраве хмара зможуть побачити астрономи-любителі навіть в невеликі телескопи і біноклі.
На думку вчених, апарат повинен залишити при приземленні кратер шириною від 3 до 10 метрів. А частинки, які піднялися після цього, осядуть на площі 1 квадратний кілометр.

SMART-1 був запущений у вересні 2003 року, протягом 14 місяців він досяг орбіти Місяця. Головна особливість пристрою – іонному двигуні, який штовхає апарат, викидаючи іони ксенону.

Згідно з даними вчених, SMART-1 вже зміг облетіти Місяць понад 2 тис. разів, збираючи дані про місячній поверхні. З його допомогою камер вдалося зробити найбільш чіткі знімки Місяця. На зображеннях, отриманих ним, можна розгледіти об’єкти розміром 40 метрів.

Дослідження, яке проведе пристрій, який допоможе дати відповідь на питання, чи дійсно Місяць утворився в результаті падіння об’єкта діаметром з Марс.

Технології, застосовані в SMART-1, будуть використані при підготовці майбутніх експедицій. Наприклад, вдосконалена версія рентгенівського детектора буде задіяна при запуску першого індійського апарату на Місяць у 2007-2008 р., повідомляє New Scientist.