Нова клітина: шлях до безсмертя?

309

Вченим вдалося створити клітину, що володіє властивостями ембріональних стовбурових клітин. Японські фахівці з Інституту регенеративної медицини при Університеті Кіото змогли перетворити звичайну клітину, в клітину, здатну розвиватися в різні внутрішні органи. Це відкриття може стати справжньою сенсацією, оскільки дозволити уникнути неетичної руйнування людських зародків заради отримання стовбурових клітин.


Нова клітина: шлях до безсмертя?

В ході попередніх досліджень було встановлено, що при змішуванні з ембріональними стовбуровими клітинами звичайні диференційовані клітини ссавців можуть перепрограмовуватися” і знову перетворюватися на стовбурові клітини. При спробі встановити фактори, що керують цим перетворенням, вчені виділили 24 гени, які беруть участь у регулюванні поведінки стовбурових клітин. Пізніше було встановлено, що для перепрограмування звичайної клітини в стволову досить лише чотирьох генів.

Ці гени при введенні під шкіру випробовуваних тварин утворювали доброякісні пухлини, в яких можна було виявити диференційовані клітини всіх видів тканин, що походять з трьох первинних шарів (зародкових листків) ембріонів. При введенні в ембріон мишей “індуковані полипотентные стовбурові клітини” приймали участь у розвитку зародка нарівні із звичайними стовбуровими клітинами.

Треба сказати, що дослідження з пошуку заміни стовбурових клітин проводяться вже не перший раз. Вчені б’ються над тим, щоб знайти інше настільки ж функціональний спосіб лікування людського організму. Наприклад, німецькі вчені з’ясували, що клітини, що виробляються в яєчках дорослої людини, можуть стати реальною альтернативою ембріональних стовбурових клітин.

Вчені Геттінгенського університету Георга Серпня змогли виділити клітини, що володіють властивостями стовбурових, з яєчок дорослих мишей. При певних умовах культивування ці клітини утворюють колонії, що нагадують скупчення ембріональних стовбурових клітин.

Своє відкриття вчені назвали мультипотентних герминальными стовбуровими клітинами дорослого (МГСКВ, multipotent adult germline stem cells). МГСКВ мають здатність мимовільно диференціюватися в 3 основні типи ембріональних тканин. Ін’єкції цих клітин в ембріон миші на ранній стадії його розвитку сприяли формуванню різних органів.

Все-таки що ж таке стовбурові клітини і чому їх використання в багатьох країнах вважається неетичним? Можна сказати, що стовбурові клітини – родоначальники всіх клітин в організмі. Вони можуть регенерувати багато органів і лікувати від багатьох недуг. Якщо перебільшувати, то стовбурові клітини – це ключ до безсмертя. Однак не все так просто. Вчені виділяють кілька типу стовбурових клітин.

По-перше, ембріональні стовбурові клітини. Їх джерел є бластоциста – зародок людини, який формується на 5-6 день після запліднення. Ці клітини здатні на дуже багато чого. Наприклад, перетворюватися в усі типи клітин дорослого організму. Є в цих клітин і мінус. Лікарі не можуть бути впевнені в безпеці застосування цих клітин у лікуванні, так як вони можуть спонтанно перероджуватися в ракові клітини.

По-друге, вчені виділяють, так звані, фетальні стовбурові клітини. Їх отримують з матеріалу, отриманого після аборту, зробленого на 9-12 тижні вагітності.

Існують ще стовбурові клітини, зібрані з плацентарно-пуповинної крові після народження дитини. Використання цієї крові дуже ефективно. Однак кількість стовбурових клітин у крові невеликий, тому використовувати її можна лише для самої дитини і до 10 років.

І, нарешті, самим доступним способом отримання стовбурових клітин є кістковий мозок людини. Не варто й говорити, що багато з цих методів отримання клітин є неетичним і з моральної, і з юридичної точки зору.

Навколо питання використання стовбурових клітин йдуть постійні суперечки. Навіть дослідження стовбурових клітин викликають неоднозначні реакції. Наприклад, рішення Євросоюзу фінансувати дослідження стовбурових клітин ембріонів викликало різко негативну реакцію Ватикану. Євросоюз вважає, що фінансувати вирощування зародків в цілях отримання стовбурових клітин і вилучення ембріонів за допомогою аборту ЄС неетично. Але якщо аборт вже зроблено, то абортивний матеріал можна використовувати для досліджень.

Католицька Церква вважає, що життя людини починається в момент зачаття. Витяг стовбурових клітин з ембріона призводить до смерті зародка і прирівнюється до вбивства. За словами президента Папської Академії життя єпископа Еліо Сгреччиа, рішення ЄС відповідає принципу “я вб’ю тебе, щоб допомогти іншим”. А на початку липня в інтерв’ю тижневику “Famiglia Cristiana” глава Папської Ради з питань родини кардинал Альфонсо Лопез Трухільо і зовсім заявив, що вчених, що займаються дослідженням стовбурових клітин, і політиків, хто опікується цієї діяльності, слід відлучати від Церкви.

Таким чином, якщо вчені зможуть знайти альтернативний і настільки ж дієвий спосіб лікування людського організму, то спори про використання стовбурових клітин можуть вирішитися. Схоже, японські вчені впритул наблизилися до цієї мети, повідомляє РИА-Новости.