Нанодвигатель працює на сонячній енергії

383

Вченим вдалося створити молекулярний двигун, який працює подібно механічній поршня. Розміри наномотора настільки малі, що якщо з’єднати разом 3,8 млн. таких мініатюрних пристроїв, довжина ланцюжка буде не більше ширини монети.


Нанодвигатель працює на сонячній енергії

Минимотор має довжину всього 5 нанометрів і являє собою нитку, на яку надіта кільцеподібна структура (на картинці позначена жовтим кольором). При попаданні сонячного світла на один кінець нанодвигателя викликається коливання електронів, які починають рухатися уздовж нитки. При зіткненні з кільцеподібною структурою вони зміщують її на 1,3 нанометра. Потім дійшовши до кінця вони рухаються назад, повертаючи кільце на місце.

Весь цей процес займає всього 100 мілісекунд. Молекула під назвою rotaxane досить міцна, вона зберігає свої властивості протягом 1 тис. циклів. При цьому вона може використовуватися разом з іншими. Вчені впевнені, що хоча такий двигун володіє малою ефективністю (всього 2-12%, його можна успішно використовувати, оскільки не вимагає палива і екологічно безпечний.