Мікробів долучили до рабської праці

358

Виготовляти мініатюрні нанодвигатели вчені навчилися давно, однак використання бактерій в якості робочої сили було здійснене вперше. Долучити мікроорганізмів до праці намірилися фахівці з університету Токіо. В ході дослідів вони використовували рухому бактерію Mycoplasma.

Цей мікроб, що за формою нагадує грушу, має довжину всього мільйонну частку метра. Він здатний ковзати по поверхні зі швидкістю близько 0,15 мм на годину. Якщо перевести ці величини в більш зрозумілі, то бігун зростом 180 см зміг би бігти зі швидкістю 32 км/год.

Дослідники побудували кругову доріжку з використанням протеїнів, за яким мікроорганізм повинен ковзати. Потім вони помістили мотор і покрили бактерії вітаміном B7, який діяв як клей для з’єднання своєрідного мініатюрного хомута і бактерії.

Вчені також генетично модифікували мікроби для того, щоб вони краще прикріплювалися до своїй доріжці.

Дослідники створили близько 20 тис. моторчиків на кремниевом чіпі. Ширина обертового компонента склала 20 мікрон. Це приблизно п’ята частина діаметра людського волосся.

Моторчики оберталися зі швидкістю 1,5-2,6 оборотів в хвилину. Кожен елемент мав у 10 тис. разів меншим обертальним моментом, ніж традиційні мікроскопічні мотори. Проте вчені не сумують і мають намір сконструювати більш місткий агрегат. Зараз система розрахована на 100 бактерій.

Крім того, фахівці додають, що вона може лагодити сама себе. Все, що потрібно для цього процесу, – це глюкоза в якості палива. Для роботи немає необхідності використовувати дроти, до того ж система може працювати у вологих умовах.

Поки невідомо, що скажуть захисники прав тварин з приводу залучення мікробів до рабської праці, але у вчених вже зараз є пропозиція. Вони мають намір у майбутньому замінити живих мікробів мертвими, або “привидами”, як назвали їх дослідники. Незрозуміло, як саме система буде працювати, але японські фахівці стверджують, що бактерії все одно зможуть ковзати, для функціонування двигуна потрібні тільки органічні компоненти, повідомляє MSN.