Комети зіткнулися в серці туманності Helix

559

Фахівці NASA за допомогою космічного телескопа Spitzer змогли спостерігати незвичайне явище. Згідно їх дослідженню, біля померлої зірки в туманності Helix сталося зіткнення комет, що викликало скупчення пилу навколо колишнього світила.


Комети зіткнулися в серці туманності Helix

Померла зірка представляється у вигляді крапки в центрі туманності. Вона схожа на червоне вічко, розташований у величезному зеленому оці.

Туманність Helix знаходиться на відстані 700 світлових років від Землі в сузір’ї Водолія. Вона сформувалася, коли зірка, схожа на наше сонце, померла і втратила зовнішні шари.

Випромінювання від гарячого ядра померлої зірки, яка відноситься до білих карликів, нагріває викидається речовина, що змушує його світитися яскравими квітами. Однак цей процес не триває довго. Через 10 тис. років хмари тьмяніють, в той час як білий карлик охолоджується.

Астрономи вже давно займаються вивченням білого карлика в центрі туманності Helix, проте нікому досі не вдавалося виявити пил так близько до зірки.

Spitzer, обладнаний інфрачервоною камерою, зміг помітити світіння пилового диска, що обертається навколо померлої зірки, на відстані 35 – 100 астрономічних одиниць (одна астрономічна одиниця дорівнює відстані між Сонцем і Землею, що становить 150 млн. км).

Швидше за все, хмари пилу були викликані зіткненням комет один з одним на периферії системи померлої зірки.

Кілька мільйонів років тому, перед тим, як сформувався білий карлик, коли він ще був звичайною зіркою, комети і, можливо, планети мали стабільні орбіти, впорядковано подорожуючи навколо неї.

Проте коли вона померла, близькі до неї планети були знищені або захоплені при розширенні зірки. Знаходяться на периферії планети, астероїди і комети могли зіткнутися в результаті зсуву орбіти.