Джеймс Камерон вважає, що знайдена гробниця Христа

387

Нові наукові дані, одержані в тому числі в результаті аналізу ДНК, який проводився однією з найбільш передових лабораторій у світі, а також роботи провідних дослідників, дозволяють стверджувати, що знайдена в Єрусалимі гробниця віком 2 тис. років одного разу містила останки Ісуса з Назарету і його сім’ї, говорять автори нового документального фільму.
Дослідження, яке було зустрінуте археологами зі скептицизмом, також передбачає, що у Ісуса і Марії Магдалини, можливо, був син, названий Іудою.
ДНК-аналіз разом зі статистичними даними, пов’язаними з виявленими в 1980 році артефактами, відкривають важливу главу в історії біблійної археології, вважають автори.

Документальні свідчення будуть представлені в програмі The Lost Tomb of Jesus, прем’єра якої відбудеться на Discovery Channel. Продюсером фільму став відомий режисер Джемс Камерон.

Історія почалася з того, що в березні 1980 року група будівельників при зведенні житлового комплексу в Талпиоте, Єрусалим, виявила гробницю, яку потім обстежили археологи з Israeli Antiquities Authority.

Археолог Шимон Гібсон вивчив це місце і намалював загальний план. Спеціаліст Л. Ї. Рахмані пізніше опублікував роботу A Catalogue of Jewish Ossuaries, в якій описані 10 урн, або вапнякових ємностей з кістками.

Відомо, що з 30 рр. до н.е. по 70 р. н. е. багатьох людей в Єрусалимі після смерті сповивають. Після чого їхні тіла поміщають в гробницю в скелі, де вони розкладаються. Потім по закінченні року кістки складають в урну.

На п’яти з десяти знайдених ємностей в гробниці Таплиот були нанесені написи з іменами, пов’язаними з ключовими фігурами, описаними в Новому Завіті: Ісуса, Марії, Матвія, Йосифа та Марії Магдалини. Шоста напис арамейською свідчила: “Юда, син Ісуса”.

“Подібні гробниці типові для цього регіону”, – говорить Аарон Броді, ад’юнкт-професор Біблії і археології з Pacific School of Religion і директор Каліфорнійського Bade Museum.

Разом з написом “Юда, син Ісуса”, написаної на арамейською, на одній з урн міститься інший напис арамейською зі словами “Ісус, син Йосипа”. Ще один напис на івриті свідчила: “Міріам”, що означає “Марія”. Ще один напис містила слова на івриті “Матіа”, тобто Матвій. Єдиний напис, написана грецькою, була “Мариамене е Мара”, що перекладається як “Марі, відома як власник”.

Францис Бовон, професор історії релігії з Гарвардського університету каже, що Мариамене або Мариамне – можливо, реальне ім’я, дане Марії Магдалині.

Францис Бовон пояснює: “Я і колега знайшли написану на грецькому копію, відноситься до 14-сторіччя, тексту 4-го століття, який містив найбільш повну версію Діянь від Філіпа”. Хоча цю книгу не включають в Біблію, в Діяннях від Філіпа згадуються апостоли і Мариамне, сестра апостола Пилипа.

Симча Джакобовичи, директор документального фільму The Lost Tomb of Jesus, і його команда говорять про двох колекціях зразків, вилучених з урн для хімічного аналізу та аналізу ДНК.

У першому наборі містилися частинки речовини, вилучені з урн “Ісуса, сина Йосипа” і “Мариамене е Мара”. У другому перебувала патина – плівка, що залишилася на одній з вапнякових урн.

Людські останки були досліджені Карні Матесоном, фахівцем з Paleo-DNA Laboratory в Lakehead University, Онтаріо, Канада. Вивчення мітохондріальних ДНК показав, що людина, що лежав у гробниці Ісуса, і людина, що пов’язується з Марією Магдалиною, не були родичами.

Оскільки зазвичай в гробницях перебували або родичі або подружжя, Симча Джакобовичи і його команда припустила, що, можливо, ці люди були парою, повідомляє Discovery.