Бактерії, які можуть перетворювати стирофом в екологічно безпечний пластик, дозволять виготовляти новий повністю розкладається матеріал.
Розроблена технологія допоможе позбутися від 2,3 мільйонів тонн пластику, створеного із застосуванням нафти.
В ході експерименту ірландські вчені використовували різних мікроорганізмів для руйнування хімічних продуктів стирофоме, проте ні один з їх видів не міг зробити корисний біопластик.
Тим не менш, досліди з бактеріями під назвою Pseudomonas putіda показали позитивний результат.
У природі ці мікроорганізми живуть у землі, де вони харчуються вуглецевими сполуками, азотом і киснем, що містяться в органіці, наприклад, у померлих рослинах.
Стирфом виготовлений з полистрола. Цей матеріал містить водень і вуглець, але не в формі, привабливою для бактерій.
Для того щоб зробити пластик їстівним, вчені змушені були піддати його спеціальною процедурою під назвою піроліз, в ході якого відбувається розплавлення полистрола при високій температурі у вільний від кисню матеріал.
В результаті полістирол перетворювався в стирол, придатний для поїдання бактеріями.
В лабораторних умовах учені створили сприятливе середовище, підгодовуючи бактерії азотом і киснем. Це призвело до швидкого розмноження мікроорганізмів.
Після того, як колонія зросла, фахівці припинили годувати їх азотом. Це підштовхнуло бактерій запасатися вуглецем для майбутнього споживання.
Вони стали перетворювати їх в пластик, відомий як полигидроксиалконат (polyhydroxyalkanoate) або PHA.
PHA побудована з жирних кислот, які швидко переробляються ферментами бактерій. PHA є стовідсотковим биопластиком, який легко розкладається.